معرفی کوین

متیس دائو چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

اتریوم بزرگترین اکوسیستم حال حاضر دنیای ارزهای دیجیتال است و پروژه های مختلفی مانند متاورس، گیم فای و دیفای بر روی آن اجرا شده است. پروتکل دیگری که روی این شبکه قرار گرفته است به نام متیس دائو با نام انگلیسی (Metis DAO) سوژه مقاله امروز ماست.

 

متیس دائو چیست؟

متیس دائو به طور کلی یک راه حل بر اساس رول آپ است که تمرکز اصلی آن بر رفع مشکل مقیاس پذیری است. این راه حل از فناوری رول آپ در جهت کاهش ترافیک و کارمزد شبکه اتریوم استفاده می کند. متیس یک راه حل لایه دوم اتریوم برای افزایش مقیاس پذیری این شبکه است. افزایش توان عملیاتی و سرعت پردازش تراکنش های اتریوم هدف این پروژه است و گفته می شود یکی از ارکان مهم اقتصاد مبتنی بر وب ۳ خواهد بود.

 

خالق آن کیست؟

دو خانم به نام های ناتالیا آملین و النا سینلنیکوا این شبکه را تحت پروژه ای به نام متیس لبز از سال ۲۰۱۹ آغاز و هدایت کردند. شبکه متیس در نهایت از سال ۲۰۲۲ کار خود را رسما آغاز کرد. جالب است بدانید که آنها نام متیس را از یک شخصیت زن افسانه ای در اساطیر یونان گرفته اند که نماد دانایی، و مهارت به حساب می آید.

سرمایه گذاران این پروژه:

به غیر از متیس لبز شرکت های دیگری نیز به این پروژه باور داشته اند که به شرح زیر هستند.

گیت ایو – Gate io
آیو ۲۱ کپیتال- AU21 Capital
بلاک دریم فاند- Block Dream Fund
مستر ونچرز – Master Ventures

 

عملکرد متیس چگونه است؟

در واقع متیس به کمک فناوری لایه دوم رول آپ بار ترافیکی شبکه اتریوم را کاهش می دهد. رول آپ به طور کلی یک روش برای کاهش هزینه ها و افزایش سرعت پردازش داده ها در خارج از شبکه اصلی بلاک چین است. هرچند پردازش داده ها خارج از شبکه انجام می شود اما دسترسی به آن ها در زنجیره اصلی همواره امکان دارد.

روش کار به این شکل است که تولیدکننده بلاک ابتدا تراکنش را از کاربر دریافت میکند سپس تولید کننده، بلاک هایی برای لایه دوم شبکه ایجاد می کند. پس از توزیع ، دادههای تراکنش مرتب سازی و سازمان دهی می شود تا پس از دستهبندی، محاسبه شود.
در مرحله بعدی تراکنش به یک پروتکل ذخیرهسازی فضای ابری ویژه به نام مِمو (Memo) ارسال می شود تا درصورت تعارض ساختاری، اعتبارسنج این امکان را داشته باشند تا از دادههای ذخیرهشده روی ممو برای حل مشکل استفاده کند. در صورت انجام تمام این مراحل دادههای که پردازش و تایید شده اند را به لایه اول ارسال میکند.

 

نقش نودها چیست؟

نود های فعال در شبکه متیس به سه دسته تقسیم می شوند.
تولیدکننده بلاک -block producer
سازماندهندهها -sequencer
اعتبارسنجها -verifier

نود ها برای انجام یک فرایند صحیح و بی نقص پاداش دریافت میکنند. البته باید توضیح داد که آنها مجبور به سهام گذاری و قفل کردن سرمایه در شبکه هستند.
در صورت وقوع اشتباه یا عدم دسترسی نود پاداش خود را از دست می دهد و حتی جریمه کسر سهم نیز برای آن محتمل است. در شبکه متیس فعالیت صادقانه از فاکتورهای اساسی به حساب می آید. تا جایی که
نود هایی به عنوان رینجر برای پر کردن جای خالی اعتبار سنج ها فعالیت می کنند تا شبکه کاملا یکپارچگی خود را حفظ کند.
درکل کاربران متیس از دو رکن اصلی اتریوم که تمرکز زدایی و امنیت است استفاده می کند در حالی که دسترسی آن ها به قراردادهای هوشمند نیز بسیار سریع تر است.

 

متیس به چه معروف است؟

با این آشنایی نسبی با متیس و نحوه عملکرد آن باید با ویژگی های اساسی آن آشنا شویم که موجب تمایزش با سایر رقیبان می شود. در رابطه با ویژگی بهتر است بدانیم درکنار استفاده از فناوری نوین رولآپ و سازوکار مفید پردازش تراکنش، کارایی اپلیکیشن های غیر متمرکز مختلف در حوزه های گوناگون مانند متاورس ، دیفای، گیمفای و حتی شبکه های اجتماعی نیز بپردازیم.

ماشین متیس:

برای جایگزینی ماشین مجازی اتریوم EVM، متیس ماشین مجازی خود را با نام اختصاری MVM طراحی کرد. ام وی ام متیس عملکردی مشابه ماشین مجازی اتریوم دارد اما با ۴ فاکتور بهبود یافته.

ماشین متیس مقیاس پذیرتر، ارزان تر، آسان تر و سریع تر است. به غیر از این ویژگی کاربردی ام وی ام این است که با ماشین مجازی اتریوم و همچنین زبان برنامهنویسی قرارداد های هوشمند اتریوم (سالیدیتی) به راحتی سازگار می شود.

کاربران این شبکه می توانند اپلیکیشن های غیرمتمرکز را که برای اتریوم ساخته می شود را به شبکه لایه دوم متیس منتقل کنند. به همین خاطر ماشین متیس ابزار کارآمد برای افزایش توان عملیاتی قراردادهای هوشمند به حساب می آید.

رولآپ هیبرید :

این فناوری ترکیبی از دو رولآپهای آپتیمیستیک و زیکی است که در ابتدای سال ۲۰۲۳ منتشر شد. هر دو این فناوری ها در جهت بهبود مقیاس پذیری و کاهش کارمزد تراکنش ها طراحی شده اند.
اما رولآپ هیبرید متیس از مزایای هر دو فناوری استفاده می کند. به زبان ساده تر فواید هرکدام را در خود جای داده است تا هم کارایی و هم امنیت بیشتری را در دل خود جای دهد.
به طور کلی رولآپهای هیبرید، پردازش تراکنشهای برونزنجیرهای را به صورت ترکیبی انجام می دهد. مانند رولآپهای آپتیمیستیک پردارش می کند و به روش اثبات ریاضی رول آپهای زی کی امنیت را تضمین می کند. به این صورت شبکه امنیتی قدرتمندی را شکل می دهد.

در مجموع رول آپ متیس علاوه بر سازگاری با ماشین مجازی اتریوم، انعطافپذیری فراوانی هم دارد. شاید ملموس ترین تفاوت آن برای کاربران عادی کاهش زمان لازم برای تکمیل تراکنش از حدود یک هفته به تقریبا ۵ ساعت باشد.

-پولیس:

پولیس نام یک نرم افزار مدیریتی است که برای کاربران مبتدی که اطلاعی از کد نویسی یا برنامه نویسی ندارند این امکان را می دهد تا هر شرکت یا اپلیکیشن غیر متمرکز را بهراحتی به شبکه لایه دوم منتقل کنند.
آن ها قصد دارد یک کیف پول مشتری مدار برای سهام گذاری ارز اختصاصی متیس و NFT ها روی پولیس راهاندازی شود.
از این کیف پول در آینده به عنوان معیاری برای ارزش گذاری میزان وفاداری کاربران به این سیستم استفاده می شود. در صورتی که سرمایه بیشتری در آن نگه دارید امکانات بیشتری نصیبتان خواهد شد.
در اصل این شبکه می خواهد از سابقه تراکنشهای ارز دیجیتال متیس بهعنوان یک مزیت برای کاربرانش استفاده کند.

-توکن غیرمثلی با اتریوم:

شبکه متیس دائو یک مسیر ویژه برای انتقال ان اف تی ها به بلاک چین اتریوم طراحی کرده است. این روش هزینه های بلاک چین اتریوم را دور می زند. زیرا با هزینه بسیار کمتر می شود یک توکن غیرمثلی روی شبکه متیس ایجاد کرد و سپس، آن را به بلاک چین اتریوم انتقال داد و در نهایت آن را در بازار مربوطه فروخت.
با این امکان ان اف تی های بلاک چین اتریوم را هم میتوان به شبکه متیس فرستاد تا در بازارهای این شبکه به فروش برسند؛ هرچند باید اذعان کرد، ایجاد توکن غیر مثلی روی شبکه متیس و انتقال آن به شبکه اتریوم، هزینه های شما رو کاهش می دهد.
هماهنگی ایجاد شده بین ماشین متیس و بلاک چین اتریوم این مزیت را داراست که از تمام ابزارهای موجود در بلاک چین اتریوم حتی مانند کیف پول متاسک برای ساخت و انتقال توکن استفاده کرد.

همچنین برای توکن ان اف تی ها نیز شبکه متیس را روی پروتکل غیر متمرکز ذخیره و به اشتراک می گذارد.

با این توضیحات به سراغ خرید و فروش و سایر اطلاعات این شبکه برویم. ابتدا ارز دیجیتال متیس را معرفی کنیم و سپس به سراغ کیف پول های مجاز این شبکه خواهیم رفت.

ارز دیجیتال متیس:

METIS، توکنی است مبتنی بر استاندارد ERC20 که در سال ۲۰۲۱ منتشر شد. کاربرد ارز دیجیتال متیس دائو این است که؛

۱- انتقال دادهها از بلاک چین اصلی اتریوم به شبکه لایه دوم متیس.

۲- استفاده از محصولات و خدمات اکوسیستم متیس.

این توکن در سال ۲۰۲۱ با ۳ دلار عرضه را آغاز کرد و در ژانویه همان سال به قیمت عجیب ۳۳۲ دلار رسید! اما از آن زمان تاکنون ۹۰٪ افت قیمت داشته که در زمان نگارش این مقاله در حدود ۲۳ دلار معامله می شود.

حجم کلی بازار این توکن ۱۰۰ میلیون دلار است و تاکنون ۵.۵ میلیون توکن از ۱۰ میلیون عرضه کل وارد بازار شده است.

کیف پول متیس:

با توجه به سیستم استاندارد ERC20 مشکلی با سازگاری با کیف پول های مختلف ندارد. اما برای مثال کیف پول های شاخص هماهنگ با متیس عبارتند از:

تراست ولت (Trust Wallet): قابل دسترس در آی او اس، مرورگر، اندروید
متامسک (MetaMask): قابل دسترس در آی او اس، مرورگر، اندروید
گوردا ولت (Guarda Wallet) : قابل دسترس در آی او اس، مرورگر، اندروید و دسکتاپ
لجر ledger : که به صورت سخت افزاری فروخته می شود.

همچنین در پایان ذکر این نکته ضروری است که شما عزیزان می توانید این ارز را به راحتی در داخل کشور از صرافی های معتبر خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *